Yerçekimi Olmasaydı Ne Olurdu? İşte Bilimsel Açıklaması…

Yerçekimi Olmasaydı Ne Olurdu? İşte Bilimsel Açıklaması…

 Yerçekimi Olmasaydı Ne Olurdu? İşte Bilimsel Açıklaması…

Yerçekimi olmasaydı ne olurdu diye düşündünüz mü? Çoğumuz yerçekimini hafife almış ve bunun hakkında pek düşünmemiş olabiliriz. Yerçekimi karmaşık bir kuvvettir ve bunun gibi karmaşık şeyler birçok soruyu gündeme getirme eğilimindedir. Muhtemelen kendimize yerçekimi olmadan hayatta kalıp kalamayacağımızı veya yok olup olmayacağını sormuşuzdur. Neyse ki, bilim adamlarının bize bir cevabı var.

Hepsinden olarak yerçekimi olmadan Dünya’daki yaşamın nasıl olacağının bir resmini görmenize yardımcı olmak istiyoruz. Endişelenmeyin, yerçekimi aslında yok olamaz ve bunu size de açıklayacağız. O halde bakalım Dünya’da yerçekimi olmasaydı ne olurdu? 😇

1. Vücudumuz farklı görünecekti.

Yerçekimsiz ortamda ne olurdu?

Uzayda zaman geçiren insanlar, kemik kütlesi ve kas gücünde bir miktar kaybın yanı sıra denge hislerinde bir değişiklik yaşarlar. Vücudumuz bulunduğumuz yere uyum sağlar ve buna göre değişir. Yani ağırlıksızlık durumunda yerçekimine karşı çalışan kaslar güç kaybetmeye başlayacaktır.

2. İç sorunlardan muzdarip olurduk.

Yerçekimsiz bir Dünya nasıl olurdu?

 

Kardiyovasküler sistemimiz gibi vücudumuzun diğer kısımları da değişiklikler yaşayacaktır. Bilim adamlarına göre, basit bir ayağa kalkma eylemi bile, bedenlerimizin yerçekimine karşı çalışmasını gerektiriyor. Yani karşı koyacak yerçekimi olmasaydı, ayağa kalkmayı her denediğimizde bayılırdık. Bunun nedeni, kardiyovasküler sistemimizin kanımızı kafamıza akıtamamasıdır.

3. Tüm gezegen gibi insanlar da uzaya süzülecekti.

Yerçekim olmasaydı neler olurdu?

 

Yerçekimi bizi aşağıda tutan şeydir ve o olmadan süzülmeye başlardık. Ve hatırlatmak gerekir ki filmlerde göründüğü kadar eğlenceli olmazdı. 😅 Tavana çarptığımız ve orada kaldığımız bir binanın içinde değilsek, yavaşça düz bir çizgide uzaya doğru süzülmeye başlardık. Dünya’nın yörüngesinden uzaklaştıkça hız sonunda önemli ölçüde artacaktır. 

4. Ayımız bizi terk ederdi.

Yerçekiminin önemi

Yerçekimi olmasaydı, ayımız uzaya uçardı. Ay olmadan, Dünya çok daha fazla yalpalayacaktır. Ayrıca bu da mevsimler ve iklim üzerinde büyük bir etkiye sahip olacak, gelgitler çok daha zayıf olacak ve bunların hepsi gezegenimizde aşırı sıcaklıklara sebep olacaktır. NASA araştırma bilimcilerine göre mevsimleri tamamen kaybedebilir, hatta birkaç yüz bin yıl sonra bir buzul çağına girebiliriz.

→ Makaleyi nasıl buldunuz? Sizce yerçekimsiz bir Dünya nasıl bir yer olurdu? Hadi yorumlardan fikrinizi belirtin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.