Uyurken Kollarınız Neden Uyuşur ve Nasıl Geçer?

Uyurken Kollarınız Neden Uyuşur ve Nasıl Geçer?

 Uyurken Kollarınız Neden Uyuşur ve Nasıl Geçer?

Uyurken kollarınız neden uyuşur biliyor musun? Uykudan kalktığımızda kolumuzun veya elimizin uyuşmasını birçok kişi bilir. Hatta küçük iğnelerin cildimizi delmesi gibi sinir bozucu karıncalanmalar hissederiz. Ayrıca bu karıncalanmaya bilimde parestezi deniliyor. Peki bu neden oluyor ve endişelenecek bir şey var mı?

Hepsinden ekibi olarak bunun nedenini ve bu durumdan nasıl kaçınılacağını sizlerle paylaşıyoruz.

UYARI ! Bu makale sadece bilgilendirme amaçlıdır. Profesyonel destek almak için lütfen doktorunuza danışın.

Parestezi’nin muhtemel nedenleri:

 • Uyku pozisyonu

Ellerimiz vücudumuzun altında olduğunda sinirlerimiz üzerinde uzun süreli baskı yapmaktadır. Bu da sinirlerde ve kan akışında aksama yaptığı için kan akışı ve sinir sistemimiz karıncalanma hissi ile tepki vermektedir.

 • Sıkışmış sinir

Ulnar sinir, omuzdan dirseğe kadar gider ve ellerimize his vermekten sorumludur. Bilek ağrısı, zayıf kavrama ve el uyuşması belirtilerindendir. Ağrısı genelde kendi kendine geçer fakat 2 günden fazla sürerse doktorunuza görünmenizi öneriyoruz.

 • Stres ve anksiyete

Savaş gibi ani verilen doğal tepkilerde vücudumuz bazı bölgelere daha fazla kan pompalar. Buna benzer şekilde stresli ve endişeli zamanlarda vücudun bazı bölgelerine daha fazla kan pompalandığından bazı bölgelerde kan dolaşımının azalması karıncalanma hissi yapabilir. Ayrıca stres kaslarda gerginliğe neden olduğu için de karıncalanma olmaktadır.

 • B12 vitamini eksikliği

Vücutta B12 vitamini eksikliği olduğunda da böyle bir durum olduğu bilinmektedir. Bunun için süt, et, balık ve kümes hayvanlarını tüketerek doğal olarak alınan B12 vitamini sinirleri ve kan hücrelerini besleyerek sağlıklı tutar.

 • Altta yatan tıbbi durumlar

Kronik bir sorun da olma ihtimali vardır. Kas güçsüzlüğü gibi diğer belirtilerde varsa en iyisi doktorunuza gitmektir.

Parestezi nasıl önlenir veya nasıl en aza indirilir:

 • Uyurken bir bilek bandı veya havlu kullanın

Bilek bandı takmak bileğinizi düz tutmanıza yardımcı olur. Ayrıca dirseğin etrafına havlu sarıp katlanmaması için bandaj uygulayabilirsiniz.

 • Kolunu hareket ettir

Elinizi sallamak gibi hareketler kan akışınızı arttırmaya yardımcı olur. Buna ek olarak başınızı sağa sola yatırmak, kollarınızı uzatmak ve omuzlarınızı yukarı aşağı hareket ettirmek gibi hareketler yaparak sinirlerinizi rahatlatabilirsiniz.

 • Uyku pozisyonunuzu doğru ayarlayın

Düzgün kan akışını sağlamak için ellerinizi düz tutmaya çalışın. Kan akışını kesmemek için ellerinizi vücudunuzun altına koymak yerine yanlarınıza koyarak uyuyun.

 • Sağlıklı yaşam tarzı benimseyin

Düzenli egzersiz , iyi beslenme ve varsa vitamin eksikliğinizi gidermeniz sinir ağrısını azaltacaktır.

 • Tıbbi sorunlar için tedavi alın

Kronik ve şiddetli semptomlar var ise bunun tıbbi sorun olup olmadığını öğrenmek için doktorunuza danışın.

 • Acil dikkat gerektiren vücut tepkilerini önemseyin

Parestezi ile birlikte baş dönmesi, konuşma zorluğu, şiddetli baş ağrısı varsa çevrenizden acil yardım isteyin.

“Uyurken kollarınız neden uyuşur?” yazımızdan ayrı olarak uyku ile ilgili başka yaşadığınız sorunlar varsa bunu aşağıdan bize bildirebilirsiniz. Belki onun hakkında da bir makale yazabiliriz. Ayrıca bu yazı ile ilgili görüş ve fikirlerinizi de aşağıdan belirtebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.