Uçuş Sırasında Uçağın Camı Kırılırsa Ne Olur?

Uçuş Sırasında Uçağın Camı Kırılırsa Ne Olur?

 Uçuş Sırasında Uçağın Camı Kırılırsa Ne Olur?

Uçağın camı kırılırsa ne olur? Diye düşündüğümüz olmuştur. Birçoğumuz için, acil durumlar çok nadiren ortaya çıksa da, uçakla seyahat etmek stres dolu. Bununla birlikte, görünüşte herhangi bir durumdan bir çıkış yolu bulabilen bazı insanlar var. örnek vermek gerekirse, uçuştan önce kırık pencere camını bantlayan bu adam

Nadiren de olsa uçuş sırasında uçakların camları çeşitli sebeplerden kırılabiliyor. Düşünsenize uçuş sırasında camınız kırılıyor… Sizce neler olurdu? İşte uçuş sırasında uçağın camı kırılırsa ne olur? Sorusunun cevabını veriyoruz…

Daha önce uçuş sırasında uçağın camı kırıldı ve…

uçağın camı kırılırsa ne olur?

 

Kırık uçak camlarıyla ilgili birkaç yaşanmış durum var, işte bunlardan bazıları…

  • 1990’da British Airways’in 5390 sefer sayılı uçuşu sırasında, ön cam panellerinden biri ayrıldı ve uçağın kaptanı neredeyse kabinden dışarı fırladı. Neyse ki, bir hava görevlisi pilotu son anda yakaladı ve uçak inene kadar onu tuttu, böylece hayatta kaldı.

 

  • Benzer bir olay , 2018’de bir Airbus A319 uçuşunun ortasında  bir ön cam patladığında meydana geldi. Şans eseri, uçağın yardımcı pilotu emniyet kemerini takmıştı, bu yüzden uçaktan sadece kısmen fırladı ve ciddi bir yaralanma olmadı.

Uçağın camının kırılması durumunda:

uçağın camı kırılırsa ne olur?

 

Bu durumda, her şeyden önce, basınç düşürme nedeniyle çok yüksek bir ses duyarsınız. Temel olarak, kabin içindeki hava basıncı, uçaktaki insanların normal bir şekilde nefes almasını sağlamak için uçağın dışına göre daha yüksektir. Bu nedenle, bir cam kırılırsa, içerideki küçük nesneleri (veya bazen insanlar gibi daha büyük şeyleri) alarak yüksek hızlarda kaçardı. O an yaşanabilecekleri hayal edebiliyor musunuz?

Uçağın camı kırılırsa ne yapılmalı?

Birçok acil durumda olduğu gibi, en önemli kural panik yapmamaktır. Ayrıca, otururken her zaman emniyet kemerinizin takılı olması güvenliğiniz için önemlidir. Yukarıdan inen oksijen maskenizi takın, ardından varsa çocuğunuza veya çevrenizdeki diğer insanlara yardım edin. Uçak güvenli bir irtifada olur olmaz maskeyi çıkarabileceksiniz.

Uçaklar hala en güvenli ulaşım araçlarının başında geliyor:

 

Hava yolculuğu, ulaşımın en güvenli yollarından biridir. Ayrıca, basınç düşürme gibi bir acil durum meydana geldiğinde, bunun nedeni nadiren pencerelerdir. Tüm basınçlandırma arıza olaylarının yalnızca  % 2,7’sinde gerçekleşir. Dayanıklı olan ve küçük bir deliği olan pleksiglas veya akrilik plastikten yapılmış çoklu katmanları vardır (yoğunlaşmayı önlemek için oradadır).

Hepsinden olarak uçak havadayken camı kırılırsa ne olur? Konusunu araştırdık. Sizce uçaklar gerçekten de güvenli mi? Yorumlardan fikirlerinizi belirtebilirsiniz…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.