Uçaklarla İlgili İlginç Bilgiler – Merak Edilen Sorulara Cevap Veriyoruz!

Uçaklarla İlgili İlginç Bilgiler – Merak Edilen Sorulara Cevap Veriyoruz!

 Uçaklarla İlgili İlginç Bilgiler – Merak Edilen Sorulara Cevap Veriyoruz!

Uçaklarla ilgili ilginç bilgiler yazımızda merak edilmiş sorulara cevap veriyoruz. Bildiğiniz üzere son birkaç on yılda uçakla seyahat etmek günlük hayatımızın normal bir parçası haline geldi. Hedefimize güvenli bir şekilde vardığımız sürece, genellikle uçak ile ilgili fazla düşünmeyiz. Ancak biraz düşününce ortada birçok merak edeceğimiz sorunun olduğunu anlıyoruz. Sizinle uçaklar ve uçma hakkında en ilginç ve eğlenceli birkaç soru ve cevabını paylaşmak istiyoruz. 

Hepsinden olarak uçaklar hakkında birçoğumuzun merak ettiği sorulara cevap vereceğiz. Hazır mısın? Hazırsan; İşte Uçaklarla ilgili ilginç bilgiler…

1. Pencereler neden yuvarlaktır?

Uçak pencereleri neden yuvarlaktır?

Bu pencere şekli güvenliğimiz için önemlidir. Kare pencereler tehlikelidir çünkü keskin açılar uçağın hava basıncı nedeniyle çatlayabilen zayıf noktalarıdır. Yuvarlatılmış köşeler, stresi dağıtmaya yardımcı olarak camların kırılma riskini azaltır ve camın üzerindeki deformasyonu en aza indirger.

2. Pencerede neden bir delik var?

Uçak pencerelerinde neden delik vardır?

Uçuş yapanlar, siz hiç merak ettiniz mi? Sebebini anlatalım o halde. Pencerede 3 bölme vardır. Orta ve dış paneller en önemlisidir çünkü kabin ile kabin arasındaki basınç farkını içermeleri gerekir. Orta bölmede ” havalandırma deliği ” adı verilen bir delik vardır. Bu delik, yolcu kabini ile camlar arasındaki hava boşluğu arasındaki basıncın dengelenmesini sağlar. Sonuç olarak, dış panel en fazla basıncı taşır. Bu nedenle, bir şey ek zorlanmaya neden olursa, dışarıdaki bölme dışarı çıkacaktır ve diğer 2 bölme sayesinde yine de nefes alabileceksiniz.

Bu delik aynı zamanda hava boşluğundaki nemi serbest bırakarak pencerede sis veya don oluşmasını engeller.

3. Uçakların kanatlarında neden kırmızı ve yeşil ışıklar bulunur?

Uçakların kanatlarında neden kırmızı ve yeşil ışıklar bulunur?

Bu ışıklar navigasyon için kullanılır. Kırmızı ışık uçağın sol kanadında, yeşil ışık ise uçağın sağ kanadında bulunuyor. Bu sayede uçak geceleri daha görünür hale gelir ve ayrıca diğer pilotlara ve hava trafik kontrolüne uçağın hangi yönde hareket ettiğini söyler. Bu 2 rengin kombinasyonu aynı zamanda bir uçağın dronlar veya balonlar gibi diğer uçaklarla karıştırılmasını da azaltır.

4. Kalkış ve iniş sırasında neden koltuklar dik konumda tutulur?

Uçak kalkış ve iniş sırasında neden koltuklar dik konumda tutulur?

Bu sizin güvenliğiniz ve diğer yolcuların güvenliği için önemlidirBir koltuğun yatırılması, acil bir durumda siz ve arkanızda bulunan yolcuların tahliyesini zorlaştıracaktır. Ayrıca, bu yolcular askı pozisyonunu kabul edemeyeceklerdir. Birisi arkaya yaslanmış bir sandalyede oturuyorsa, inişli çıkışlı bir iniş sırasında kafa travması geçirme olasılığı daha yüksektir. Çünkü kafaları daha uzağa gidecek ve önlerindeki koltuğa çarpmadan önce daha fazla güç üretecektir.

5. Kalkıştan hemen sonra o batma hissi nedir?

Uçak kalkışından hemen sonra oluşan batma hissi nedir?

 

Uçak kalkış yaparken batma hissi yaşadığınız oldu mu? Bir uçak uçuşa geçerken siz de onunla beraber kalkışa geçersiniz. Uçak yükseldikçe kan basıncı ve diğer faktörler sebebiyle batma hissi yaşanabilir. Bu, kendinizi ağırlıksız hissetmenize veya midenizin batıyormuş gibi hissedebilirsiniz. Uçak kalkıştayken, siz de onunla beraber kalkıyorsunuz. Daha sonra, düzleştikten ve tırmanma hızı düştükten sonra, atalet nedeniyle vücudunuz hala yukarı doğru hareket etmeye devam eder. Lakin bir süre sonra vücudunuz buna alışacaktır.

6. Bir uçağın kapısı uçuşun ortasında açılabilir mi?

Uçak kapısı açılır mı

Hayır, yani endişelenecek bir şey yok. Kapı mekanik kilitli ve pilot tarafından kontrol edilir. Manuel olarak açılabilir, ancak yalnızca indiğinizde ve pilot kontrolü devre dışı bıraktığında. Ancak uçuş sırasında dış basınçtan daha yüksek olan kabin basıncı kabini kapattığı için bu mümkün değildir.

7. Neden arabalardakiyle aynı emniyet kemerlerine sahip değiller?

Araba emniyet kemeri ve uçak emniyet kemeri farkı

Omuz askılarının çalışması için araba çerçevesi veya araba koltuğu gibi sağlam bir şeye bağlanması gerekir. Uçak duvarları ve koltukları bunun için donatılmamıştır. Ayrıca bu tür modifikasyonlar uçağı daha ağır hale getirecek, bu da ekstra yakıt gerekeceği anlamına geliyor. Kemerleri ayrıca asansör-kolu tokaları yerine itme düğmeleri var. Bu, kemerleri daha güçlü hale getirir ve bu tür tokaların kazara açılması da zordur, ancak acil bir durumda kendi başınıza açması kolaydır.

Uçaklar ile ilginç bilgiler serimizde merak edilmiş sorulara cevap verdik. Sen hangisini merak etmiştin? Yorumlardan fikirlerini bizimle paylaşabilirsin!

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.