Kadınlar Neden Erkeklerden Daha Hızlı Yaşlanıyor?

Kadınlar Neden Erkeklerden Daha Hızlı Yaşlanıyor?

 Kadınlar Neden Erkeklerden Daha Hızlı Yaşlanıyor?

Kadınlar neden erkeklerden daha hızlı yaşlanıyor, diye hiç düşündünüz mü? Yapılan araştırmalar kadınların erkeklerden daha uzun yaşadığını gösteriyor. Kadınlar için güzel haber gibi görünsede olayın başka bir boyutu var. Son araştırma verilerine göre kadınların erkeklerden daha hızlı yaşlandığı ortaya çıktı. Ve bu hiç de şaşırtıcı değil, kadınlar için bunun pek çok nedeni var; hamilelikten menopoza kadar ve liste burada bitmiyor.

Hepsinden olarak bilimsel açıklamalarla kadınlar neden erkeklerden daha hızlı yaşlanıyor? Sorusunun cevabını veriyoruz. O halde başlayalım.

Kadınlar erkeklere göre stresten daha fazla etkileniyor.

Kadınlar neden çabuk yaşlanıyor?

Kadınlar ve erkekler arasındaki hormonal fark birçok şeyi açıklıyor. Uzmanlara göre kadınlar, özellikle işle ilgili zihinsel bozulmalara ve yıpranmalara daha yatkındır. Bilindiği üzere hormon dalgalanmaları depresyonla ilişkilidir. Dahası, Mevsimsel duygu değişimleri kadınları erkeklerden daha fazla etkiler. Bu sebeple sürekli yaşanan stres kaçınılmaz olarak erken yaşlanmaya yol açar.

Doğum yapan kadınlar vs Hiç çocuğu olmayan kadınlar.

Kadınlar Neden Erkeklerden Daha Hızlı Yaşlanıyor?

George Mason Üniversitesi’nde yapılan bir  araştırma , hamileliğin kadınları 10-12 yaş arasında daha yaşlı gösterdiğini kanıtladı. Mesele şu ki, doğum yapmış kadınların telomerleri(kromozomları koruyan parçalar) hiç çocuğu olmayanlara göre daha kısadır. Sonuç olarak, Telomerleriniz ne kadar kısaysa o kadar yaşlı görünürsünüz. Ayrıca, hamilelik stresi yaşlanma sürecini hızlandırır.

Erkek derisi, kadın derisine göre daha kalındır.

Kadınlar ve erkeklerin yaşlılıkları

Dermatologlara göre erkek derisi kadın derisinden %25 daha kalındır. Ancak erkek yüzlerinde daha az kırışıklık olsa da kırışıklıklar kadınlara göre daha derindedir.

Testosteron seviyeleri farklıdır.

testosteron

Testosteron seviyesinin yaşlılığa etki ettiğini biliyor muydunuz? Yüksek testosteron seviyeleri yaşlanmayı yavaşlatır. Östrojen(hormon) yaşlanmaya karşı önleyici rol oynayan bir hormon olarak nitelendirilsede, östrojen hormonu üretilme sayısı ve biçimi olarak testosterona göre daha az seviyededir. Bu yüzden ilk kırışıklar kadınlarda baş gösterir.

Menopoz dönemi ve sonrası…

Menopoz döneminin yaşlılığa etkisi

Menopoz döneminde kadınların hormon kaybı hızlanır ve yaşlanma sürecini doğrudan etkilemiş olur. Kadınlar menopoza girdiklerinde vücutları eskisi kadar kolajen(protein) üretmeyi bırakır. Bunun sonucunda kadın cildinin elastikiyetini(esnekliği) kaybı başlar.

>> Son olarak, içeriği nasıl buldun? Sence kadınlar gerçekten de erkeklerden erken mi yaşlanıyor? Yorumlardan fikirlerini bizimle paylaşabilirsin! 

Bu İçeriğe Yorum Yap