Kabusların Faydaları Nelerdir, Kabuslar Bizi Nasıl Koruyor?

Kabusların Faydaları Nelerdir, Kabuslar Bizi Nasıl Koruyor?

 Kabusların Faydaları Nelerdir, Kabuslar Bizi Nasıl Koruyor?

Kabusların faydaları nelerdir? Diye sorsak çoğunuz kabusların faydası mı olur! Diye sitem edebilirsiniz. Ancak hayatımızın yaklaşık üçte birini uyuyarak geçiriyoruz. Ve hatırlasak da hatırlamasak da hepimiz her gece rüya görürüz. Ancak daha ilginci; rüyalarımızın amacını veya tam olarak ne anlama geldiklerini pek anlayamıyoruz. Bilim adamları sürekli görülen kabusların beraberinde bazı faydalar da doğurduğunu ortaya çıkardı.

Hepsinden olarak araştırdık ve kabusların faydaları nelerdir? Sorusuna cevap veriyoruz.

1. Kötü rüyalar bizi gerçek hayatta korur.

Kabusların faydaları nelerdir

Çoğumuz hayatımızın bir noktasında kötü rüyalar görmüşüzdür. Kabuslar korkutucu görünse de aslında kötü rüyalar görmenin iyi bir yanı vardır. Araştırmacılar, rüyalarınızda korkmanın ve korkmanın aslında korkuyla daha iyi başa çıkmanıza yardımcı olabileceğini iddia ediyor.

Kötü rüyalar beynimizin gerçek hayattaki tehlikelere ve korkutucu deneyimlere tepki verme yeteneğini artırır. Bununla birlikte, aşırı derecede korkutucu ve travmatik olan rüyalarda, kötü bir etki bırakabilir.

2. REM uykusu sırasında kaslarınızın çoğu felç olur.

Kabusların faydaları nelerdir

Uykumuzun REM uykusu sırasında gözlerimiz hareket etmeye devam eder ancak kaslarımız felç halindedir. Beynimizde motor nöron adı verilen hücre, olası yaralanmaları önlemek için uyurken kaslarımızın hareketini sınırlıyor.

3. Rüyalar yaratıcılığı ve problem çözmeyi geliştirir.

Birçok insan rüyalarında şaşırtıcı gelişmeler yaşadı. Bilim, sanat, müzik, roman ya da film fikri olsun, rüyaların gerçek fikirlere destek olabileceğini biliyoruz. Bunun tamamen mantıklı ve bilimsel olarak desteklenen bir nedeni var.

Rüya gördüğümüzde beynimiz, sorunları çözmede ve uyanık zihnimizi tıkayan şeylere çözüm bulmaya odaklanır. Ve bu durumda, daha yüksek beyin aktivitesi deneyimliyoruz. Bu sebeple beynimiz yaratıcı ve problem çözücü çözümler sunmaya daha yatkın hale getiriyor.

4. İnsanlar rüyalarının %95’ini unuturlar.

Kabusların faydaları nelerdir

Hepimiz uyandıktan sonra rüyalarımızı hatırlamanın ne kadar zor olduğunu biliyoruz. Gerçekte, rüyalarımızın %95 kadarını unuturuz. Aslında bunun nedeni, uyuduğumuzda beyinde meydana gelen değişikliklerin, anıları depolamak için gereken bilgi işlemeyi desteklememesidir.

Uyuyan kişilerin beyin taramaları, hafıza oluşumunda rol oynayan bölgenin REM uykusu sırasında aktif olmadığını göstermiştir. Ve bunun rüyaların meydana geldiği aşama olduğu göz önüne alındığında, uyandıktan sonra neden rüyalarımızı hatırlayamadığımız açıktır.

5. Herkes renkli rüyalar görmez.

Renksiz rüyalar görmek

Şaşırtıcı gelse de, herkes rüyasında renkleri göremez. Birçok insanın siyah beyaz rüya gördüğünü bildirdiği 1940’lara kadar uzanıyor. Bugün, araştırmalar bunun, o zamanlar insanların siyah-beyaz medyaya maruz kalmasıyla, çünkü renkli televizyonun henüz icat edilmediği gerçeğiyle ilgili olduğunu gösteriyor.

Bu teoriyi desteklemek için, farklı medyaya maruz kalma deneyimlerine sahip 2 farklı yaş grubu üzerinde bir çalışma yapıldı. Siyah-beyaz medyaya daha fazla maruz kalanlar, renkli ortamlarda daha fazla deneyime sahip olanlardan daha grimsi rüyalar gördüler.

6. Kör insanlar da görsel rüyalar görebilir.

Kör insanlar rüya görür mü?

Doğuştan kör olan insanlar, beyinlerinde normal görme yeteneği olan insanlarla aynı elektriksel aktiviteye sahip oldukları için rüyalarında görsel deneyimler yaşayabilirler. Yine de, rüyalarında görsel duyumlara sahip olmalarına rağmen, yaşamlarında görme deneyimi yaşamadıkları için deneyimi tarif edemezler ve hissi kavramsallaştıramazlar.

Bununla birlikte, doğuştan görme yeteneği ile doğan ve daha sonra yaşamda kör olan kör insanlar görsel rüyalar görebilirler. Rüyalar hatıralar tarafından yönlendirilir, bu nedenle daha sonra görme yetisini kaybeden insanlar kör olmadan önce oluşan beyin devreleri sayesinde görsel rüyalar yaşayabilirler.

7. Muhtemelen rüyalarınızda okuyamıyorsunuz.

Rüyada kitap görmek

Okurken, beynimizin sağ tarafının en aktif olduğu zaman budur ve bu tam olarak beynin rüya gördüğümüzde ulaşamadığımız tarafıdır. Aslında, rüya gördüğümüzde, beynin dil, okuma, yazma ve konuşmadan sorumlu tüm alanı daha az aktiftir.

Yine de bu kuralın bir istisnası vardır ve bazı insanlar rüyalarında okuyabilirler. Bununla birlikte, bu yalnızca az sayıda insan için geçerlidir – genellikle yazarlar ve şairler gibi dil ve yazı hakkında en çok düşünenler.

8. Sadece gerçek hayatta gördüğümüz yüzleri hayal ederiz.

Rüyada tanıdıkları görmek

Onları gerçekten hatırlasan da hatırlamasan da, sadece geçmişte gördüğün yüzleri hayal edebilirsin. Rüyalarımız gerçek yaşam deneyimlerinden alınmıştır, bu nedenle rüyalarınızda gördüğünüz yüzler, halihazırda var olan gerçek deneyimleri yorumlamanızın sonucudur.

9. Rüyalarınızı kontrol edebilirsiniz.

Rüyayı kontrol etmek

Rüya gördüğünüzün tam anlamıyla farkında olursanız rüyalarınızı kontrol edebilirsiniz. Bu tür rüya görme, zihinsel durumunuz hakkında daha yüksek bir farkındalıkla bağlantılıdır ve berrak rüyalar yaşayan insanlar, uyandıklarında rüya gördüklerinin farkında olduklarını iddia ederler.

→ Sizce kabuslar bu tür faydalar sağlıyor mudur? Yorum bölümününden fikrinizi belirtebilirsiniz.

 

Bu İçeriğe Yorum Yap