İzlanda Gezi Turu Yapacakların Bilmesi Gereken 10 İlginç Şey

İzlanda Gezi Turu Yapacakların Bilmesi Gereken 10 İlginç Şey

 İzlanda Gezi Turu Yapacakların Bilmesi Gereken 10 İlginç Şey

İzlanda gezi turu yaparken çok ilginç bulacağınız 10 şey sizce ne olabilir? Düşük suç oranı ile dünyanın en güvenli ülkesi sayılan izlanda soğuk havasından dolayı yaşamak için zor olsa da gezmek için ideal ülkeler arasında. Ayrıca çok ilginç de bir ülkedir. Bundan dolayı konumuza dahil olan izlanda da şu anda 350 bin civarı yerli halk vardır. Doğa güzelliğinin yanında ilginç yaşam ve şehrinin görkemiyle öne çıkan bir ülkedir.

Hepsinden ekibi olarak izlanda hakkında ilginç bilgileri araştırdık ve sizlerle paylaşıyoruz. Bu tarz içerikleri sevdiyseniz beğen butonuna basıp yorum kısmından fikirlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

1. Hediyelik eşya dükkanında İzlanda Havası Konservesi Satılıyor

İzlanda Gezi Turu, izlanda havası dolu konserve

Pazarlamayı zekice kullanarak izlanda havası dolu teneke kutusu, ülkeyi ziyaret eden turistlere hatıra olarak satılıyor. Dahası ilginç bir deneyim istiyorsanız basınçlı bir teneke kutuda da alabilirsiniz.

2.Trafik Işıkları Kırmızı Daireler Yerine Kırmızı Kalp Şeklinde

İzlanda Gezi Turu, kalp şeklinde trafik lambası

İzlanda’nın akureyri kasabası insanların ruhlarına hitap etmek için yuvarlak olan trafik ışıklarını kalp şeklinde değiştirmiş. Üstelik bu durum turistlerinde hoşuna gitmiş gibi görünüyor.

3. Kışın Kürek Çekmemek İçin Kaldırımların Altına Isıtılmış Su Boruları Yerleştirilmiş

irlanda sokak kaldırımı

Karları kürememek, kazaları önlemek ,tadilatları azaltmak için böyle pratik bir çözüm üretmişler. Yanardağı ülkesi olan izlanda termal kaynaklardaki sıcak su ile ısındığı için enerji maliyetleri neredeyse yok denecek kadar az.

4. Halkın Yüzde 8’i Büyük Yanardağının Yakınına Yerleşmiş

izlanda şehri ve volkan dağı

İzlanda Gezi Turu yaparken çok ilginç bulacağınız şeylerden en riskli olanı bu diyebiliriz. Halkın neredeyse yüzde 10 ‘una yakın kısmı yanardağın yakınında ikamet ediyor. Çünkü yılın çoğu zamanı epey soğuk olan izlanda da halk termal su kaynaklarındaki sıcak su ile ısınma ihtiyacını karşılıyor.

5. Sivrisinek Yok

sivrisinek

Bizim ülkemizde dahil dünyada birçok ülkede sivrisinekler yüzünden çok sayıda insan öldü. Ancak beklenmedik sıcaklık değişimlerinden dolayı bu ülke de sivrisinekler barınamıyor. Ayrıca burada 1000’den fazla böcek türü olmasına rağmen en sorunlu tür olan sivrisinek yoktur.

6. Reykjavik’in Ana Caddesinin Birinde Yerler Gökkuşağı Şeklinde Boyalı

Reykjavik'in ana caddesinin yerleri gök kuşağı renkleri boyanmış

Onlar için bu sokak çeşitlilik ifade ediyor. Ayrıca her yıl bunu kutlamanın gururunu yaşıyorlar.

7. Çocuklarını Genellikle Soğukta Biraz Uyumaları İçin Dışarıya Çıkarırlar

İzlanda Gezi Turu, izlanda'da soğukta uyuyan bebek

İzlanda Gezi Turu yaparken denk gelirseniz gerçekten yok artık diyeceğiniz budur herhalde.  Soğuk havanın temiz olduğu hem de soğuk havada dışarıda uyumanın bebekler için bağışıklıklarını güçlendirdiğine inanıyorlar.

8. Fermente Köpek Balığı Geleneksel Bir Yiyecektir

balık eti kesiyor

Öncelikle yedikleri köpek balığı eti zehirli olan Grönland köpek balığıdır. Ancak bu taze yenirse zehirlidir. Bundan dolayı 4 -5 ay kurutup ve fermente ettikten sonra yemek için güvenli hale getiriyorlar. Ayrıca atalarıyla temaslarını sürdüren geleneksel bir yemektir.

9. Lakabı “Buz Ve Ateşin Diyarı”

izlanda karlı volkan dağı

Başlarda da belirttiğimiz gibi izlanda volkanik bir ülkedir. Yeryüzünde kar ve yeraltında doğal termal kaynaklar vardır. Örneğin Reykjavik’in 100 km uzağında Geysir bölgesinde adeta İzlanda’nın altının kaynadığını görebilirsiniz. İşte bu sular tüm İzlanda’nın ısı kaynağıdır.

10. İzlanda Ülkesi Akrabaların Birbirini Tanıması İçin Uygulama Geliştirmiş

İzlanda Gezi Turu, iki telefonla oynayan insan

Az nüfuslu ve az göç hareketliliğinden dolayı farkında olmadan insanların flört ettiği kişiler  akrabaları olabiliyor. Bundan ötürü izlanda ülkesi, tanışmadan önce akraba oldukları kişiyi öğrenmeleri için bir uygulama icat etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.