Görme Bozukluğu Olanlar Nasıl Görür? – Normal vs Göz Bozukluğu

Görme Bozukluğu Olanlar Nasıl Görür? – Normal vs Göz Bozukluğu

 Görme Bozukluğu Olanlar Nasıl Görür? – Normal vs Göz Bozukluğu

Araştırmalara göre sadece Amerikada 160 milyon kişinin üzerinde insan gözlük takıyor. Özellikle bu sebeple, sizde muhtemelen çevrenizde net görmek için gözlüğe ihtiyacı olan kişiler tanıyorsunuzdur. Peki bu insanların gözlük veya kontakt lens olmadan nasıl gördüklerini hiç merak ettiniz mi? Son olarak, işte görme bozukluğu olanlar nasıl görür? Sorusunun cevabı…

Hepsinden olarak, “gözü bozuk insanlar nasıl görür, Astigmatlı göz nasıl görür, Miyop nasıl görür, Hipermetroplu kişi nasıl görür?” Sorularına cevap bulup sizinle paylaşmak istedik.

1) Katarakt

Gözü bozuk insanlar nasıl görür

Katarakt hastalığı – Hepsindenn.com

Görme bozukluğu olanlar nasıl görür? Sorusuna katarakt hastalığından başlayalım. Katarakt, göz merceğinin bulanıklaşmasıdır. Bu, bir gözde veya diğerinde meydana gelebilir veya birinde meydana gelebilir ve daha sonra diğerine yayılabilir. Katarakt, görüntüyü net olarak algılamayı imkansız hale getirir ve görüşü bulanıklaştırır. Kataraktı olan kişiler gece görüşü ve ışık kaynakları ile ilgili zorluklar yaşarlar. Arabalardan, lambalardan veya güneşten gelen ışık onlar için çok yoğun olabilir.

2) Miyop

Gözü bozuk insanlar nasıl görür

Miyop hastalığı- Hepsindenn.com

Miyop veya miyopluk, yakındaki nesneleri net bir şekilde görebildiği, ancak uzaktaki nesnelerin bulanık olduğu yaygın bir durumdur. Miyop, çocukluk veya ergenlik döneminde kademeli veya hızlı bir şekilde gelişebilir. Yakını görememe ilerledikçe, uzaktaki nesneler daha bulanık görünür.

3) Hipermetrop

Gözü bozuk insanlar nasıl görür

Hipermetrop hastalığı – Hepsindenn.com

Hipermetrop, kişinin uzaktaki nesneleri net bir şekilde görebildiği, ancak kişinin yakınındaki nesnelerin bulanık olabileceği yaygın bir göz hastalığıdır. Hipermetropun birkaç aşaması vardır. Hafif derecede hipermetrop kişiler en yakındaki nesneyi ayırt edebilirken, bazı kişiler yalnızca uzaktaki nesneleri görebilir.

4) Periferik görme kaybı (PVL)

Gözü bozuk insanlar nasıl görür

Periferik görme kaybı (PVL) – Hepsindenn.com

Periferik görme kaybı (PVL), bir kişinin doğrudan görüş hattının dışındaki görüş kaybını ifade eder. Böylece, bir kişi doğrudan önündekini açıkça görebilir, ancak odaklarının dışındaki her şey sanki bir tünelden bakıyormuş gibi bulanık veya karanlıktır. PVL’li kişiler hala önlerindeki nesneleri görebilse de, PVL bölgede veya büyük kalabalıkların içinde gezinmeyi zorlaştırır.

5) Charles Bonnet sendromu

görme bozukluğu olanlar nasıl görür

Charles Bonnet sendromu – Hepsindenn.com

Charles Bonnet sendromu (CBS), insanları halüsinasyona sokar. Gerçekte var olmayan şeyleri görür. Normal görme keskinliği sırasında beyin gözlerden bilgi alır ve işler. CBS sırasında görme kaybolduğunda ve beyin devam edecek bilgiye sahip olmadığında, kendi resimlerini oluşturmaya başlar. CBS’ye sahip olanlar ya basit şekiller, desenler ve figürler ya da insanların, hayvanların veya nesnelerin daha karmaşık görüntülerini dahil hayal edebileceğiniz her şeyi görebilirler.

6) Makula dejenerasyonu

görme bozukluğu olanlar nasıl görür

Makula dejenerasyonu – Hepsindenn.com

Makula dejenerasyonu veya Yaşa bağlı makula dejenerasyonu (AMD), keskin merkezi görüşten sorumlu olan göz bölgesini etkiler. Çoğunlukla 50 yaş üstü kişilerde görülür ve kısmi görme kaybına neden olur. AMD ilerleyici bir hastalıktır. İlk aşamalarda görüntünün merkezi alanı sadece bulanık olabilir, ancak AMD ilerledikçe bulanık kısım karanlık veya boş noktalara dönüşür.

AMD, insanların yüzleri okumasını ve tanımasını son derece zorlaştırıyor.

7. Diyabetik retinopati

görme bozukluğu olanlar nasıl görür

Diyabetik retinopati hastalığı – Hepsindenn.com

Diyabetik retinopati (DR), diyabetli kişilerde gelişebilecek bir göz hastalığıdır. DR gözün retinasını etkiler – burada ışığı ve taşıdığı bilgiyi emen bir fotoreseptöre sahip hassas doku vardır. Diyabetik retinopatinin birkaç farklı semptomu vardır ve her biri görüşü farklı şekilde etkiler. Örneğin, DR’li biri tamamen bulanık bir resim görebilir veya bir resmin orta kısımlarını gözden kaçırabilir.

8) Glokom

görme bozukluğu olanlar nasıl görür

Glokom hastalığı – Hepsindenn.com

Glokom, göz drenaj sisteminin zamanla verimsiz hale gelmesi nedeniyle oluşan bir göz rahatsızlığıdır. Görmeyi farklı şekilde bozan 2 yaygın glokom türü vardır. Birinci tip glokom, çevresel görüşü etkileyerek görüntünün merkezi bölgesinin dışında herhangi bir şeyi görmeyi imkansız hale getirir. İkinci tip, insanların ışık kaynaklarının çevresinde renkli halkalar veya haleler görmelerini sağlar.

Not : Makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Gözleriniz ilgili herhangi bir endişeniz varsa, doğru teşhis için bir uzmana görünmelisiniz.

Son olarak, görme konusunda sorunları olan insanların dünyayı nasıl gördüklerini biliyor muydunuz? Ya da belki bu insanlardan birisiniz? Yorumlardan hikayelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.