Fazla Su İçmenin Vücudumuza Etkileri

Fazla Su İçmenin Vücudumuza Etkileri

 Fazla Su İçmenin Vücudumuza Etkileri

Her konuda olduğu gibi fazla su içmenin de vücudumuzda çeşitli zararlara sebep olacağını biliyor muydunuz? Su, vücut besinlerini taşımamıza, tükürük oluşturmamıza, vücut sıcaklığımızı korumamıza yardımcı olur. Ancak, çok fazla su içmenin sağlık sorunlarına sebep olacağını bilmelisiniz. Hepsindenn olarak size çok fazla su içmenin vücudumuza etkileri neler olabilir konusunu araştırdık.

Öncelikle, günde 8-9 bardak veya 2-2,5 litre su tüketmenin vücudumuzun su ihtiyacını karşılamaya yeterli olacağını bilmeli ve buna uygun hareket etmelisiniz. Hadi şimdi fazla su içmenin vücudumuza etkileri ve zararlarına bakalım.

Günde 25 litre su içen ablayı aramızda bilmeyen yok… 

1. Karnınız şişebilir.

Fazla su içme sonucu karın şişkinliği

Çok fazla su içmenin vücudumuza ilk etkisi karın şişkinliği olabilir. İnsanların, özellikle de kadınların yaşadığı en yaygın mide problemlerinden biri şişkinliktir. Çok fazla su içmek bütün bir öğünü yemiş gibi hissetmenize ve şişkin hissetmenize neden olabilir. Ayrıca, suyu hızlı içerseniz, büyük olasılıkla bu size tokluk hissi verebilir. Bu yüzden su içerken tek seferde içmek yerine, daha az ve sık miktarda içmelisiniz.

2. Elleriniz ve ayaklarınız şişebilir.

Fazla su içme sonucu el ve ayak şişkinliği

Tuzlu yiyecekler ile ek olarak çok fazla su içerseniz, vücudunuzda ödeme neden olabilir. Bu, vücudumuzdaki sodyum seviyelerinin çok yüksek olduğu ve içme suyunun özellikle alt ekstremitelerde şişmeye neden olabileceği zamandır. Aynı şey çok bizim ellerimizde de görülebilir.

Daha sonraki aşamalarda ödem, beynin beyin sapını etkileyen bir durumu olduğundan; merkezi sinir sisteminde de işlev bozukluğuna neden olabilir. Çok fazla su içmenin bir diğer sonucu da kısaca ödem olarak karşımıza çıkar.

3. Mide bulantısı yaşayabilirsiniz.

Fazla su içme sonucu mide bulantısı

Çok fazla su tükettiğimizde beynimizdeki hücreler şişmeye başlayabilir. Bu, kafatası üzerindeki baskıyı arttırır. Çok fazla su içtiğimizin bir işareti olarak ortaya çıkabilecek semptomlardan 2 tanesi mide bulantısı ve kusmadır.

4. Aşırı hidrasyon (sıvı desteği) belirtileri alabilirsiniz.

Fazla su içme sonucu hidrasyon ihtiyacı

Çok fazla su içme belirtilerini fark etmek genellikle ilk safhada mümkün değildir. Yaşayabileceğiniz en yaygın belirtilerden biri  baş ağrısıdırAyrıca, mide bulantısı, kafa karışıklığı ve şaşkınlık hissedebilirsiniz.

Su zehirlenmesinin bazı daha ciddi belirtileri çift görme, nefes almada zorluk, kan basıncının artması ve uyuşukluk olabilir.

5. Kaslarınıza kolayca kramp girer.

Vücutta kramp

Çok su içmenin bir başka yan etkiside kramplardır. Sağlıklı kan, kas fonksiyonu ve kalp atış hızını korumak için elektrolitlere ihtiyacımız vardır. Ancak çok fazla su içmek vücudumuzdaki elektrolit sayısını düşürür. Bu seviyeler düşük olduğunda, kas spazmları ve krampları yaşayabilirsiniz.

> Son olarak, siz günde kaç litre su içiyorsunuz? Çok fazla su içmenin zararları konusunda bilgilendiğinizi düşüyor musunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.