Dünyanın En Tehlikeli Yolu Olan Bu 12 Yol Nefes Kesiyor!

Dünyanın En Tehlikeli Yolu Olan Bu 12 Yol Nefes Kesiyor!

 Dünyanın En Tehlikeli Yolu Olan Bu 12 Yol Nefes Kesiyor!

Dünyanın en tehlikeli 12 yolu hangileridir? Eğlence parklarındaki hızlı trenlere veya diğer aksiyonlu aletlere binen bir çok kişinin yüreği ağzına gelmiştir. Ancak bunları yüzlerce metre yüksekliğe inşa edilen demiryolu veya karayolu ile karşılaştırmak pek mantıklı değil.

Hepsinden ekibi olarak dünyanın en tehlikeli yollarını araştırdık ve sizlerle paylaşıyoruz. Bu tarz içerikleri sevdiyseniz beğen tuşuna basıp yorum kısmından fikirlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz. Ayrıca listenin sonundaki ankette en tehlikeli olduğunu düşündüğünüz yolu seçip oy verebilirsiniz.

“Bulutlara giden tren”, Arjantin

Arjantin bulutlara giden yol

217 kilometre yolculuk sırasında 42 köprü, 21 tünel ve bir kaç zikzaklı yoldan geçiliyor. Bazı geçtiği yerler, gerçekten bulutlardan geçecek kadar yüksek olduğundan bu sempatik isim verilmiştir.

Maeklong Demiryolu Pazarı, Tayland

Maeklong Demiryolu Pazarından tren geçiyor

Başlıktan da anlayacağınız üzere bu demiryolu pazarın içinden geçiyor. Ancak 15 km/s hızla gelen trenin düdüğünü duyan pazar esnafı, trenin geçmesi için saniyeler içerisinde yolu açmak zorunda kalıyor.

Taroko Gorge yolu, Tayvan

Dünyanın en tehlikeli 12 yolu Taroko Gorge yolu

Dünyanın en tehlikeli 12 yolu listemizdeki Taroko Gorge yolu, Tayvan’ın en tehlikeli yolu olarak kabul edilir. Çünkü yolun birçok yerinde kazaya sebep olacak keskin dönüşler ve dar yollar vardır.

Pamban Demiryolu Köprüsü, Hindistan

Pamban Demiryolu Köprüsü

Pamban adasını Hindistan’a bağlayan köprüdür. Yüksek rüzgar hızlarına dayanıklı olmayan Pamban Köprüsünde rüzgar 55 km/s hızı aştığında trenler tehlike için uyarılır.

Yungas Yolu, Bolivya

Dünyanın en tehlikeli 12 yolu Yungas Yolu

Bolivya’nın La Paz ve Coroico şehirlerini birbirine bağlayan Yungas yolu, genellikle Kuzey Yungas’ın en tehlikeli yolu olarak gösterilir. Ayrıca deniz seviyesinden 3300 metreden 350 metrelere inerek döngü şeklinde ilerler. Ancak yolun dar olmasından dolayı otobüslerin ve kamyonların uçurumdan yuvarlandığı görülmüştür.

Eyre Karayolu, Avustralya

Eyre Karayolu

Bu yola baktığınızda “bu yolun neresi tehlikeli” diyebilirsiniz. Ancak 1600 km’lik eyre yolunun kaza sayısı gerçekten yüksektir. Çünkü bu yolun manzarası çok monoton olduğundan sürücüler genelde direksiyonda uyuya kalıyorlar.

Sichuan-Tibet Karayolu, Çin

Sichuan-Tibet Karayolu

Burada sürücülerin gerçekten dikkatli olması gerekiyor. Çünkü genellikle kaya kaymaları, çığlar ve hava koşulları nedeniyle 100.000 kişi başına 7.500 ölüm rekoruna sahiptir.

Leh-Manali Otoyolu, Hindistan

dünyanın en tehlikeli 12 yolu Leh-Manali Otoyolu

Bir kaç yüksek dağ geçidinden geçen Leh-Manali Otoyolunun en yüksek yerleri 4-5 km civarında olmaktadır.

“Şeytanın Burnu” Demiryolu, Ekvador

demiryolundan tren geçiyor

Kendisiyle aynı adı taşıyan 800 metre yükseklikteki kaya üzerine inşa edilen “şeytanın burnu” demiryolu da oldukça dar bir yoldur. Ayrıca önceden turistlerin vagonların çatısında gitmelerine izin vardı ancak bu artık yasak oldu.

Guoliang Tüneli Yolu, Çin

Guoliang Tüneli yolu

Aynı isimdeki köye giden guoliang tüneli 4 metre genişliğinde ve 1,2 km uzunluğundadır. 1970’lerde köylü halkı bu tüneli ve pencere kısımlarını sadece el aletleri ile yapmışlardır. Ayrıca yol dar olduğundan sürücülerin dikkat etmesi gerekiyor. Kısacası yapısı gereği doğal olarak çok tehlikelidir.

Passage du Gois , Fransa’da bir yol

Gois geçidi yolu

Passage de Gois yolu, noirmoutier adasını Fransaya bağlayan yoldur. Ayrıca sular gelgitler nedeniyle 4 metreye kadar yükseldiği için karayolu genelde gün içerisinde 2 kere kullanılabiliyor.

Karakoram Karayolu, Pakistan-Çin

Karakoram Karayolu

En yüksek noktası 4600 metre olmasıyla dünyanın en yüksek karayolu olmaktadır. Karakoram karayolu, kış zamanlarında olası tehlikeye karşı kapatılır. Yaz zamanlarında ise yağan yağmurdan dolayı heyelanlar meydana gelmektedir. Ayrıca yolun uzunluğu 1300 km uzunluğundadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.