Dünyaca Ünlü Logolar ve Bilinmeyen Anlamları

Dünyaca Ünlü Logolar ve Bilinmeyen Anlamları

 Dünyaca Ünlü Logolar ve Bilinmeyen Anlamları

Dünyaca ünlü logoların bazıları, isimden daha fazla şeyi belirtmek için birçok kişinin fark etmediği detaylar koymuş. Ancak bazılarında her çizgi, renk ve tasarımının arkasında bir anlam varmış gibi görünüyor. İşte ünlü firmaların sahip olduğu logolar ve bilinmeyen anlamları…

Hepsinden ekibi olarak daha önce hiç fark etmediğiniz gizli anlamları olan 13 ünlü logoyu sizler için araştırdık ve sizlerle paylaşıyoruz.

13. Adidas

Birçok Kişinin Fark Etmediği Gizli Anlamı Olan adidas logosu

Logolar ve bilinmeyen anlamları yazı dizisine Adidas ile başlayalım. Bu logoda kısadan uzuna şekilde üç şerit vardır. Ve bu sporcuların üstesinden gelmesi gereken zorlukları ifade etmektedir. Ayrıca bu isim, şirketin kurucusu Adolf Dessler’den geliyor.

12. Sony vaio

Birçok Kişinin Fark Etmediği Gizli Anlamı Olan Sony Vaio Logosu

Sony bu logoda, dijital ve analog sinyallerin sembollerini kullanmıştır. İlk iki harf bir analog sembolü ifade eden dalgayı oluştururken, diğer ikisi 1 ve 0 rakamlarıyla dijital sembolleri temsil etmektedir.

11. Continental

Birçok Kişinin Fark Etmediği Gizli Anlamı Olan continental logosu

Ünlü otomobil lastik firması olan Continental’in ilk iki harfi tekerlek şeklinde görünmektedir.

10. Beats

Beats logosu

Ses ekipmanları üreticisi olan Beats’in logosundaki ‘b’ harfi, kulaklık takan birinin yan profilden görünüşünü ifade ediyor.

9. Hyundai

Birçok Kişinin Fark Etmediği Gizli Anlamı Olan Hyundai logosu

Birçok kişi Hyundai logosunu incelediğinde isminin baş harfinden geldiğini düşünür. Aslında müşteri ve satıcının el sıkışmasını temsil ediyor.

8. Amazon

Birçok Kişinin Fark Etmediği Gizli Anlamı Olan Amazon logosu

Bu logo basit gibi görünse de aslında öyle değildir. Turuncu ok müşteri memnuniyetini temsil etme anlamında gülümseme şeklindedir. Aynı zamanda ok ‘a’ harfi ve ‘z’ harfini belirterek a’dan z’ye tüm ürünlerin olduğuna dair bir ipucu olmaktadır.

7. Toyota

Birçok Kişinin Fark Etmediği Gizli Anlamı Olan Toyota logosu

Çoğu kişi bu logoya ilk baktığında şapka takan bir kovboya benzetebilir. Ama aslında önceleri dokuma makineleri üreterek başlayan Toyota, logo da bir iğneyle bir ipliği stil şekilde tasarlayarak onu çağrıştırmak istemiştir. Aynı zamanda logonun tek tek parçaları şirketin adını tamamlamaktadır.

6. Formula 1

formula 1 logosu

Formula 1 logosundaki ‘F’ harfi ile kırmızı şeritler arasındaki boşluğa bakarsanız 1’i görebilirsiniz. Ve ayrıca Kırmızı şeritler formula araçlarının hızını temsil etmektedir.

5. Pepsi

pepsi logosu

Pepsi bu logoyu gizli anlamlarla tasarlatmak için 1 milyondan fazla para ödemiştir. Bu gizli anlamlar dünyanın manyetik alanı, Pisagor, altın oran ve görelilik teorisi gibi konuları işaret ediyor. Ayrıca kırmızı, beyaz ve mavi renkleri amerikan bayrağının renklerini ifade etmektedir.

4. Coca-Cola

coco-cola logosu

Logoda ‘o’ ve ‘l’ harfleri arasındaki boşlukta birçok kişinin fark etmediği danimarka bayrağı görülmektedir. Aslında bu tamamen tesadüftür. Yine de şirket bunu İskandinav ülkelerde pazarlama taktiği olarak kullanmıştır. 

3. LG

lg logosu

Güney Koreli Şirket LG’nin logosu, yüz şeklinden esinlenerek tasarlanmış görüntüsüdür. Bu logo, müşteriyle sıradan ilişkileri sürdürme arzusunu ifade ediyor.

2. BMW

bmw logosu

BMW’nin havacılık tarihine dayanarak, ortasının bir uçağın pervanesini temsil ettiği sanılmaktadır. Ancak bu aslında Almanya’nın Bavyera bölgesi bayrağının bir parçasını temsil etmektedir.

1. Apple

apple telefon makasının logosu

Dünyaca bilinen bu telefon markasının logosunu tasarlayan Rob Yanov, bu logoyu nasıl yaptığını açıkladı:  Bir torba elma aldım ve bir hafta boyunca onları çizdim. Görüntüyü basitleştirmek için çalıştım. Bir elmadan bir ısırık alıp farklı bir şey denedim. Ve şans eseri ‘ısırık(bite)’ kelimesinin ‘byte‘ kelimesiyle aynı olduğunu fark ettim. 

Bu tarz içerikleri sevdiyseniz beğen tuşuna basarak yorum kısmından fikirlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.